Календарь прививок (Украина)

Календар профілактичних щеплень в Україні

[ #608 (37) 24.09.2007 ]

До Календаря профілактичних щеплень в Україні (далі — Календар) включено чотири розділи: щеплення за віком, щеплення за станом здоров’я, щеплення, які проводяться на ендемічних та ензоотичних територіях та за епідемічними показами, рекомендовані щеплення.

Розділ 1. Щеплення за віком

1.1. Щеплення для профілактики

Вік  Щеплення проти  Примітка 
1день   Гепатиту В2           
3–7 день Туберкульозу1             
1 міс   Гепатиту В2           
3 міс     Дифтерії, кашлюку, правця3  Поліомієліту4 ІПВ Гемофільної інфекції5    Дітям з високим ризиком розвитку післявакцинальних ускладнень вакциною АаКДП
4 міс     Дифтерії, кашлюку, правця3  Поліомієліту4 ІПВ Гемофільної інфекції5    Дітям з високим ризиком розвитку післявакцинальних ускладнень вакциною АаКДП
5міс     Дифтерії, кашлюку, правця3  Поліомієліту4 OПВ Гемофільної інфекції5    Дітям з високим ризиком розвитку післявакцинальних ускладнень вакциною АаКДП
6 міс   Гепатиту В2           
12 міс           Кору, краснухи, паротиту6   
18 міс     Дифтерії, кашлюку, правця3 вакциною АаКДП Поліомієліту4 ОПВ Гемофільної інфекції5     
6 років     Дифтерії, правця3  Поліомієліту4 ОПВ   Кору, краснухи, паротиту6   
7 років Туберкульозу1             
14 років Туберкульозу1    Дифтерії, правця3  Поліомієліту4 ОПВ      
15 років           Краснухи (дівчата), паротиту (хлопці)6   
18 років     Дифтерії, правця3         
Дорослі     Дифтерії, правця3         

1Щепленню підлягають усі новонароджені, що не мають до цього протипоказань. Щеплення проводиться вакциною для профілактики туберкульозу (далі — БЦЖ). Для вакцинації недоношених дітей з масою тіла ≥2000 г необхідно застосовувати вакцину для профілактики туберкульозу із зменшеним вмістом антигену (далі — БЦЖ-М).

Щеплення для профілактики туберкульозу не проводять в один день з іншими щепленнями. Неприпустимо поєднання в один день щеплення для профілактики туберкульозу з іншими парентеральними маніпуляціями.

Діти, які не були щеплені в пологовому будинку з будь-яких причин, підлягають обов’язковій вакцинації в дитячих поліклініках. Для щеплення дітей, не щеплених у пологовому будинку через наявність медичних протипоказань, необхідно застосовувати вакцину БЦЖ-М або половинну дозу вакцини БЦЖ. Якщо дитина не щеплена в пологовому будинку не через медичні протипоказання, щеплення проводиться вакциною БЦЖ. Дітям, яким не виповнилося 2 місяці, щеплення проти туберкульозу проводиться без попередньої постановки проби Манту. Після виповнення дитині двомісячного віку перед виконанням щеплення БЦЖ слід провести пробу Манту. Щеплення здійснюється при негативному результаті проби.

Ревакцинації проти туберкульозу підлягають діти у віці 7 та 14 років з негативним результатом проби Манту. Ревакцинація проводиться вакциною БЦЖ.

При відсутності поствакцинального (БЦЖ) рубчика дітям з негативною реакцією на пробу Манту слід здійснювати додаткове щеплення через 2 роки після вакцинації БЦЖ.

Проба Манту проводиться щороку з 2 ТО. У зв’язку з тим, що профілактичні щеплення можуть вплинути на чутливість до туберкуліну, туберкулінодіагностику необхідно планувати до проведення профілактичних щеплень. У разі, якщо з тих або інших причин пробу Манту проводять після проведення профілактичних щеплень, туберкулінодіагностика повинна здійснюватись не раніше ніж через 1 місяць після щеплення.

2Вакцинації для профілактики гепатиту В підлягають усі новонароджені, вакцинація проводиться моновалентною вакциною.

Якщо мати новонародженого HBsAg«-» (негативна), що документально підтверджено, можливо розпочати вакцинацію дитини протягом перших місяців життя або ж поєднати з щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту. У разі поєднання імунізації із щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту рекомендуються схеми: 3-4-5-18 міс життя або : 3-4-9 міс. життя.

· Новонародженим з масою тіла <2000 г, що народилися від HBsAg негативних матерів, вакцинація проводиться при досягненні дитиною 2000 г або при досягненні віку 1 місяць.

· Якщо новонароджена дитина в тяжкому стані, імунізацію дитини слід проводити після його покращення перед випискою з лікарні.

Якщо мати новонародженого HBsAg «+», дитину щеплять за схемою (перша доба життя)-1-6 місяців. Перша доза вводиться у перші 12 годин життя дитини незалежно від маси тіла. Разом з вакцинацією, але не пізніше 1-го тижня життя, в іншу ділянку тіла необхідно вводити специфічний імуноглобулін проти гепатиту В з розрахунку 40 МО/кг маси тіла та не менше 100 МО. Якщо маса новонародженої дитини <2000 грам, вакцинація проводиться обов’язково, але введена доза вакцини не зараховується як доза первинної імунізації; при досягненні дитиною віку 1 місяця вакцинація має бути проведена серією із трьох доз вакцин 0-1-6 (0 – дата першого введення вакцини, мінімальний інтервал між першим та другим щепленнями — 1місяць, другим та третім щепленнями — 5 місяців).

Якщо у матері новонародженого з HBsAg невизначений HBsAg статус, щеплення дитини проводиться обов’язково в перші 12 годин життя з одночасним дослідженням статусу матері за HBsAg. У разі отримання позитивного результату у матері профілактика гепатиту В проводиться, як у випадку щеплення новонародженої дитини від HBsAg «+» матері.

Для вакцинації дітей та дорослих поза календарем щеплень проти гепатиту В рекомендовано використовувати схему 0-1-6 місяців.

Не слід розпочинати серію вакцинації, якщо була пропущена доза, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози, яких не вистачає за графіком з дотриманням мінімальних інтервалів (див. підрозділ 1.2 «Щеплення дітей з порушенням календаря» цього Календаря).

3Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку за віком у 3, 4 та 5 місяців проводиться кашлюково-дифтерійно-правцевою вакциною (далі — АКДП). Інтервал між першим і другим, другим і третім щепленнями АКДП вакциною дорівнює 30 днів. Інтервал між третім і четвертим щепленням повинен становити не менше 12 місяців.

Перша ревакцинація у 18 місяців проводиться вакциною з ацелюлярним кашлюковим компонентом (далі — АаКДП )

АаКДП використовується для подальшого щеплення дітям, які мали післявакцинальні ускладнення на попередні щеплення АКДП, а також для проведення усіх щеплень дітям з високим ризиком розвитку післявакцинальних ускладнень за висновком вакцинальної комісії або дитячого імунолога. Для профілактики дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гепатиту В та інфекцій, які викликаються бактеріями Haemophilus influenze типу b (далі — Hib), можна використовувати комбіновані вакцини (із різними варіантами комбінацій антигенів), які зареєстровані в Україні.

Щеплення дітей до 4 років поза строками календаря призначаються лікарем з такого розрахунку, щоб дитина встигла одержати чотириразову імунізацію АКДП до 3 років 11 місяців і 29 днів.

Першу ревакцинацію проти дифтерії та правця (у 6 років) проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), другу (у 14 років) та третю (у 18 років) – анатоксином дифтерійно-правцевим із зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М). Дітям, щепленим проти правця з приводу травми анатоксином правцевим (далі — АП) протягом останніх двох років, чергову ревакцинацію проводять лише проти дифтерії анатоксином дифтерійним із зменшеним вмістом антигену (далі — АД-М).

Дітей у віці до 5 років 11 місяців 29 днів, які перехворіли на кашлюк, щеплять АДП. Вакцинація проводиться триразово з інтервалом між першим і другим щепленням 30 днів, між другим і третім – 9–12 місяців.

Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказами, які раніше були щеплені, треба здійснювати АД-М з інтервалом 5 років після останнього щеплення. Подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з мінімальним інтервалом 10 років АДП-М від попереднього щеплення АДП-М.

Підліткам та дорослим, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо імунізації, проводять щеплення АДП-М триразово (інтервал між першим і другим щепленнями має становити 30–45 днів, між другим і третім – 6–12 місяців). Ревакцинація підлітків (яким проводять щеплення поза схемою) здійснюється з мінімальним інтервалом 3 роки після останнього щеплення для профілактики дифтерії та правця.

Для активної імунізації проти правця осіб старше 60 років, не щеплених останні 10 років, слід використовувати скорочену схему вакцинації (одноразове щеплення АП у подвійній дозі — 20 оз/мл, з обов’язковою ревакцинацією через 12 місяців дозою 10 оз/мл) та надалі кожні 10 років без обмеження віку.

Не слід розпочинати серію вакцинації, якщо була пропущена доза, незалежно від того, скільки часу минуло. Необхідно ввести дози, яких не вистачає за графіком, з дотриманням мінімальних інтервалів.

Зважаючи на ймовірність розвитку післявакцинальних реакцій на введення АКДП, таких як підвищення температури тіла, що може зумовити фебрильні судоми, необхідно щоразу надавати рекомендації батькам щодо приймання парацетамолу у дозі відповідно до віку дитини протягом доби після отримання щеплення.

4Інактивована вакцина для профілактики поліомієліту (далі — ІПВ) застосовується для перших двох щеплень, а при протипоказаннях до введення оральної поліомієлітної вакцини (далі — ОПВ) – для усіх наступних щеплень за календарем.

Вакцина ОПВ застосовується для 3–6 щеплень (третьої вакцинації та вікової ревакцинації) при відсутності протипоказань до ОПВ.

Після щеплення ОПВ пропонується обмежити ін’єкції, парентеральні втручання, планові операції протягом 40 днів, виключити контакт з хворими та ВІЛ-інфікованими.

Не слід розпочинати серію вакцинації, якщо була пропущена доза, незалежно від того, скільки часу минуло. Ввести дози, яких не вистачає за графіком, з дотриманням мінімальних інтервалів.

5Вакцинація для профілактики Hib-інфекції, може проводитись моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять Hib-компонент. У разі використання Hib-вакцини та АКДП різних виробників вакцини вводяться в різні ділянки тіла. Бажано використовувати комбіновані вакцини з Hib-компонентом для первинної вакцинації.

Особливості вакцинації проти Hib-інфекції дітей поза календарем — див. підрозділ 1.2 «Щеплення дітей з порушенням календаря» Календаря.

6Вакцинація для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться комбінованою вакциною (далі — КПК) у віці 12 місяців. Друге щеплення для профілактики кору, паротиту та краснухи проводять дітям у віці 6 років.

Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи за віком у 12 місяців та в 6 років, щеплення можна починати у будь-якому віці до18 років. У даному разі дитина має отримати 2 дози з дотриманням між ними мінімального інтервалу.

Дітям у віці 15 років, які отримали 1 або 2 щеплення проти кору, але не вакциновані проти епідпаротиту й краснухи і не хворіли на зазначені інфекції, проводиться планове щеплення проти епідпаротиту (хлопці) або проти краснухи (дівчата).

Особи старші 18 років, які не були раніше вакциновані проти зазначених інфекцій, можуть бути щеплені однією дозою за епідемічними показами в будь-якому віці до 30 років.

Перенесене захворювання на кір, епідемічний паротит чи краснуху не є протипоказами до щеплення тривакциною. Якщо в анамнезі перенесені дві з названих хвороб, щеплення треба проводити моновакциною проти тієї інфекції, на яку дитина не хворіла. Робити достовірні висновки про імунність дитини можна тільки за результатами серологічних досліджень: при наявності антитіл класу IgG до відповідного вірусу особа вважається імунною.

Жінки дітородного віку, що не хворіли на краснуху і не були проти неї щеплені, можуть отримувати індивідуальні щеплення за власним бажанням згідно з інструкцією до вакцин.

1.2. Щеплення дітей з порушенням календаря

При вирішенні питання про щеплення дітей з порушенням календаря щеплення дітей, які прибули з-за кордону, необхідно планувати з дотриманням таких мінімальних інтервалів.

Для дітей віком від 4 місяців до 6 років 11 міс. 29 днів 
Вакцини Мінімальний інтервал між дозами
1-ша–2-га дози 2-га–3-тя дози 3-тя–4-та дози
АКДП, АаКДП 1 місяць 1 місяць 12 місяців
АДП 1 місяць 9 місяців  
Вакцина проти поліомієліту 1 місяць 1 місяць 12 місяців
Вакцина проти гепатиту В 1 місяць 1 місяць  
КПК 1 рік    
Hib-вакцина 4 тижні: якщо першу дозу введено до12 міс8 тижнів (як остання доза): якщо першу дозу введено у віці 12–14 місНе вводиться: якщо першу дозу введено у 15 міс або старшому віці 4 тижні: якщо другу дозу введено до 12 міс8 тижнів (як остання доза): якщо вік дитини 12 міс або більше та другу дозу введено у віці до 15 місНе вводиться: якщо першу дозу введено у 15 міс або старшому віці  
Для дітей віком від 7 до 18 років
Мінімальний інтервал між дозами
  1-ша–2-га дози 2-га–3-тя дози 3-тя–4-та дози
АДП-м 1 місяць 6–9 місяців  
КПК 1 рік    
Вакцина проти гепатиту В 1 місяць 1 місяць  
Вакцина проти поліомієліту 1 місяць 1 місяць 12 місяців

При плануванні щеплень із застосуванням окремих вакцин або анатоксинів для профілактики різних інфекційних хвороб необхідно дотримуватися таких особливостей:

Поєднання препаратів для щеплення  Рекомендовані інтервали 
≥2 інактивованих вакцин та/або анатоксинів Вакцини можуть бути введені одночасно в різні ділянки тіла або з будь-яким часовим інтервалом
Живі вакцини + інактивовані вакцини або анатоксини
≥2 живих вакцин для парентерального введення (крім БЦЖ)* Вакцини можуть бути введені одночасно в різні ділянки тіла або з інтервалом не менше 1 місяця
Комбінація вакцини БЦЖ з іншими вакцинами Щеплення вакциною БЦЖ не проводять в один день з іншими щепленнями. Інші профілактичні щеплення можуть буди здійснені з інтервалом не менше 2 місяців до або після щеплення вакциною БЦЖ (крім вакцинації проти гепатиту В)

*ОПВ може бути введено з будь-яким інтервалом.

При необхідності лікар має право ввести всі вакцини, анатоксини, що показані за планом (крім БЦЖ), за одне відвідування медичного закладу, проводячи ін’єкції у різні ділянки тіла. В іншому випадку лікар планує такі щеплення з урахуванням мінімальних інтервалів між вакцинами, анатоксинами та з урахуванням поєднання вакцин проти різних інфекційних хвороб.

1.3. Щеплення ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей

Визначення ситуації  Вакцини  Проведення
щеплень
 
Дитина народжена ВІЛ-інфікованою матір’ю (Z20.6; R75) – ВІЛ-статус дитини не визначено ОПВ*, БЦЖ, кір, епідпаротит, краснуха Не щеплити до уточнення ВІЛ-статусу
Інактивовані вакцини, анатоксини За календарем
Безсимптомне носійство ВІЛ (Z21) або зі слабо вираженою клінікою (клінічна стадія І та ІІ**) при відсутності імуносупресії (CD4+ >25%) або з помірною імуносупресією (CD4+ >15%) ОПВ*, БЦЖ Не проводиться
Інші вакцини, анатоксини За календарем
Дитина зі СНІДом (клінічна стадія ІІІ, стадія ІІ за ВООЗ з тяжкою імуносупресією (CD4+ <15%) Вакцинація не проводиться

*Вакцинація ОПВ замінюється на ІПВ протягом усього календаря. ОПВ не призначається членам сім’ї ВІЛ-інфікованого, особам, що доглядають за ним.

**Класифікація Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (далі — ВООЗ)

1. При проведенні щеплень необхідно призначити вітаміни, що містять вітамін А.

2. Щеплення проводяться в амбулаторно-поліклінічних або стаціонарних умовах.

3. У післявакцинальному періоді здійснюється патронаж дитини медичним працівником на 3-тю–4-ту та 10–11-ту добу.

4. Пасивна імунопрофілактика препаратами імуноглобулінів осіб з ВІЛ/СНІДом проводиться за епідемічними показаннями обов’язково незалежно від попередньо проведеної активної імунопрофілактики.

5. Особи з ВІЛ/СНІД підлягають обов’язковому додатковому щепленню, що передбачено в розділі 2 «Щеплення за станом здоров’я» Календаря.

Розділ 2. Щеплення за станом здоров’я

Щеплення за станом здоров’я є обов’язковими в медичному супроводі пацієнтів з високим ризиком виникнення та тяжкого перебігу інфекції, щеплення проти яких не передбачені в плані щеплень за віком.

2.1. Схема щеплення дітей за станом здоров’я

Щеплен-ня проти  Схема щеплення  Показання  Примітка 
Грипу Щорічно. Дозволена до щеплення дітям з 6-місячного віку. Оптимальним часом для проведення щеплень є жовтень-листопад.Дітям віком до 9-ти років, що раніше не отримували щеплення проти грипу, вакцинація проводиться 2 дозами з мінімальним інтервалом в 1 місяць. ВІЛ-інфекція див. підрозділ 1.3«Щеплення ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей» Календаря
Первинні імунодефіцит (сективний дефіцит IgA, дефіцит субкласів IgG, транзиторна гіпогамаглобулінемія, дефіцити системи фагоцитозу, дефіцити системи комплементу)  
Хронічні захворювання печінки (у тому числі фіброз та цироз печінки)  
Бронхіальна астма  
Ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром)  
Хронічні захворювання легень (уроджені аномалії, набуті хвороби, муковісцидоз)  
Хронічні ураження серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади серця, кардіоміопатії)  
Функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі – серповидно-клітинна анемія)  
Трансплантація кісткового мозку Щеплення проводиться не раніше, ніж через 6 місяців після трансплантації
Пацієнти, що тривало утримують ацетилсаліцилову кислоту  
ЛімфомаМножинна мієломаЛейкемія Щеплення проводиться не раніше, ніж через 3–4 тижні після припинення імуносупресивної терапії (хіміотерапії) та при збільшенні гранулоцитів та лімфоцитів у периферійній крові >1000 клітин/мкл (>1,0 х109/л)
Пневмо-кокової інфекції Щеплення некон’югова-ною полісахаридною вакциною проводяться особам старшим 2 років; одноразово (за винятком щеплення реципієнтів кісткового мозку) з необхідністю ревакцинації не раніше ніж через 5 років ВІЛ-інфекція див. підрозділ 1.3 «Щеплення ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей» Календаря
Ураження нирок (хронічна ниркова недостатність або нефротичний синдром)  
Первинні імунодефіцит – дефіцит системи комплементу (ранніх білків – С1, С4, С2, С3), селективний дефіцит IgA  
Бронхіальна астма Щеплення проводять при ОФВ1 або ПСВ 80% від необхідних показників, при варіабельності показників ПСВ або ОФВ1<20–30% при стабільному тяжкому перебігу захворювання
Функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі, серпоподібно-клітинна анемія) Щеплення проводиться за 2 тижні при плановій спленектомії. Інакше – якомога раніше після спленектомії
Хронічні захворювання печінки (у тому числі, фіброз та цироз печінки)  
Назальна лікворея (хронічна, ремітуюча)  
Цукровий діабет типу I  
Хронічні захворювання легень (уроджені аномалії, набуті хвороби, муковісцидоз)  
Туберкульоз (інфіковані МБТ)  
Хронічні ураження серцево-судинної системи (уроджені та набуті вади серця, кардіоміопатії)  
ЛімфомаМножинна мієломаЛейкемія  
Хвороба Ходжкіна Щеплення проводиться за 2 тижні до початку імуносупресивної терапії. Інакше – через 3 місяці після припинення імуносупресивної терапії
Імуносупресивна гормональна терапія (визначення див. «Перелік медичних протипоказів до проведення профілактичних щеплень» цього наказу) Щеплення проводиться за 2 тижні до початку імуносупресивної терапії або після її припинення
Трансплантація кісткового мозку Оптимальним є проведення щеплення через 12 та 24 місяці після проведення трансплантації
Трансплантація органів Оптимально провести через 6 місяців після трансплантації
Менінго-кокової інфекції Щеплення проводяться особам старше 18 місяців життя одноразово Функціональна чи анатомічна аспленія (у тому числі, серпоподібно-клітинна анемія)  
Комплемент С1, С4, С2, С3, С5-С9, пропердин, фактор В  
Вітряної віспи Щеплення проводиться особам старше 12 місяців одноразово. Хронічна ниркова недостатність  
ВІЛ-інфекція/СНІД Щеплення проводиться при рівні CD4+ ≥25% від вікової норми, CDC клас N1 або A1, двома дозами з 3-місячним інтервалом
При щепленні осіб старше 13 років – дворазово з 4-тижневим інтервалом Трансплантація кісткового мозку Щеплення проводиться не раніше ніж через 24 місяці та за відсутності імуносупресії (збільшенні гранулоцитів та лімфоцитів у периферійній крові >1000 клітин/мкл />1,0 х109/л/
Первинні імунодефіцити без ураження Т-клітин  
Гепатиту В Щеплення проводиться невакцинованим раніше Хронічні ураження печінки (інфекційного та неінфекційного генезу)  
Трансплантація органів  
Діти, що перебувають на гемодіалізі див. підрозділ 2.2. «Схема вакцинації проти вірусного гепатиту В дітей із злоякісними новоутвореннями, дітей, що перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів»
Діти, що отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів  
Діти, що потребують етапних оперативних втручань  
Гепатиту А Щеплення проводиться особам старше 12 місяців дворазово з інтервалом у 6 місяців Хронічні ураження печінки (інфекційного та неінфекційного ґенезу)  
Трансплантація печінки Оптимально провести щеплення до трансплантації. Інакше — оптимально провести через 6 місяців після трансплантації

2.2. Схема вакцинації проти вірусного гепатиту В дітей із злоякісними новоутвореннями, дітей що, перебувають на гемодіалізі та отримують багаторазові довготривалі переливання донорської крові або її препаратів

Вакцинація  Термін вакцинації  Примітки 
Перша Розпочинається у будь-якому віці Щеплення проводиться подвійною дозою вакцини в амбулаторних умовах або в спеціалізованому відділенні, де дитина отримує перший курс лікування, якщо вона не щеплена раніше.Особи HBsAg «+» (позитивні) також підлягають вакцинації
Друга Через 1 місяць після першої вакцинації
Третя Через 1 місяць після другої вакцинації
Четверта Через 6 місяців після третьої вакцинації

Розділ 3. Щеплення, які проводяться на ендемічних і ензоотичних територіях та за епідемічними показами

Щеплення для профілактики  Терміни початку вакцинації  Терміни ревакцинації  Примітки 
Туляремії1  Починаючи з 7 років Через кожні 5 років Планову імунопрофілактику проводять окремим професійним групам населення та тим, які мешкають на ендемічних територіях
Бруцельозу2  Починаючи з 18 років Через 1 рік
Сибірки3  Починаючи з 14 до 60 років Через 1 рік Позапланову імунопрофілактику проводять за рішенням територіальних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та санітарно-епідеміологічної служби
Лептоспірозу Починаючи з 7 років Через 1 рік
Гарячки Ку Починаючи з 14 років Згідно з інструкцією про застосування вакцини
Кліщового енцефаліту Починаючи з 4 років Щорічно протягом трьох років
Чуми Починаючи з 2 років Згідно з інструкцією про застосування вакцини Імунопрофілактику проводять за епідпоказаннями
Черевного тифу4  Починаючи з 7 років Через два роки Імунізація проводиться при визначенні території неблагополучною за 2–3 місяці до епідпідйому за рішенням головного державного санітарного лікаря території
Грипу5  Згідно з інструкцією про застосування вакцини Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Жовтої лихоманки Починаючи з 9 місяців Через 10 років Імунізація проводиться за 10 діб до виїзду особам, які виїжджають у країни, ендемічні з цієї інфекції
Сказу6  При зверненні за медичною допомогою з приводу покусів, подряпин, ослизнення хворими або підозрілими щодо захворювання на сказ тваринами Згідно з інструкцією про застосування вакцин Планову імунопрофілактику проводять особам з групи ризику захворювання на сказ.Проводиться курс щеплень вакциною і антирабічним імуноглобуліном
Дифтерії7  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Правця Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Гепатиту А8  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Поліомієліту9  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Кору10  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Епідемічного паротиту10  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Краснухи10  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Менінгококової інфекції11  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  
Гепатиту В12  Проводяться за епідпоказаннями Згідно з інструкцією про застосування вакцин  

Щепленню підлягають:

1Персонал пунктів, підприємств із заготівлі шкір промислових тварин, їх первинної переробки;

працівники овоче-, зерносховищ, цукрових заводів, елеваторів;

мисливці, лісники, меліоратори;

медичний персонал відділів і лабораторій особливо небезпечних інфекцій, протичумних установ, які працюють з живими культурами туляремії або зараженим матеріалом;

працівники млинів, комбікормових заводів, льонозаводів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції та сировини тваринного походження, працівники, які працюють з фуражем, пастухи, рільники, меліоратори, геологи, будівельники, які працюють у природних осередках туляремії;

інші.

2Працівники тваринницьких господарств, неблагополучних щодо бруцельозу незалежно від форми власності;

працівники м’ясокомбінатів, забійних пунктів та інших підприємств з переробки сировини й продуктів тваринництва, у які надходять сільськогосподарські тварини або сировина тваринницького походження з господарств, неблагополучних щодо бруцельозу;

ветеринарні працівники, які працюють з живими культурами бруцел або зараженим матеріалом, а також обслуговують господарства, неблагополучні щодо бруцельозу;

інші категорії населення у разі стійкого неблагополуччя територій згідно з рішенням територіальних закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, надзвичайних протиепідемічних та протиепізоотичних комісій.

3Працівники лабораторій відділів особливо небезпечних інфекцій санітарно-епідеміологічних станцій та працівники лабораторій ветеринарної медицини, які працюють з живими культурами сибірки або зараженим матеріалом.

4Працівники водогінної та каналізаційної мереж;

інші.

5Групи медичного ризику (висока можливість клінічних ускладнень грипу):

особи з хронічними захворюваннями (дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин);

особи віком понад 60 років;

особи, що перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо).

Групи епідемічного ризику (висока можливість інфікування грипом):

діти дошкільного віку, школярі, підлітки, студенти середніх та вищих навчальних закладів;

персонал медичних закладів;

персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та осіб похилого віку тощо;

робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей;

персонал підприємств, установ, організацій (з метою запобігання спалахам).

6Працівники ветеринарних лабораторій та клінік, мисливці, ветеринари, собаколови, працівники боєнь, таксидермісти;

особи при зверненні за медичною допомогою з приводу укусів, подряпин, ослизнення хворими або підозрюваними щодо захворювання на сказ тваринами.

7При виникненні вогнища (наявність контактних осіб) дифтерії необхідно:

провести вакцинацію нещеплених осіб після закінчення карантину проти дифтерії у даному вогнищі (вакцинація та перша ревакцинація згідно з віком);

провести ревакцинацію згідно з календарем щеплень особам, які підлягають ревакцинації в поточному році;

провести додаткову імунізацію особам, щепленим без порушення схеми імунізації однією дозою АД або АД-М анатоксину згідно з віком, якщо після останнього щеплення для профілактики дифтерії минуло понад рік.

8При епідемічному підйомі захворювання:

діти від 2 до 10 років, які мешкають на ендемічних територіях (середні показники захворюваності на гепатит А за останні 5 років перевищують аналогічні середні показники захворюваності по Україні більш ніж у 2 рази);

при виникненні вогнища вакцинацію контактним особам проводять протягом першого тижня;

персонал з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд;

особи, які беруть участь у миротворчих заходах, наданні гуманітарної допомоги тощо;

особи, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю гепатиту А.

9У разі завезення «дикого» поліовірусу на територію України.

10При виникненні вогнища (наявність контактних осіб) кору, епідемічного паротиту або краснухи проводять вакцинацію в перші три дні від моменту контакту дітям старше 1 року, які не хворіли на зазначені інфекції і не були щеплені. Дорослим (у віці до 30 років) роблять щеплення, якщо вони не хворіли на зазначені інфекції і не отримали вакцинацію та ревакцинацію проти них.

11При епідемічному підйомі захворюваності з генералізованими формами:

особи, які мешкають на ендемічних територіях;

у вогнищах інфекції, викликаної менінгококом відповідної серогрупи.

12Медичні працівники, студенти середніх та вищих навчальних учбових закладів, які професійно мають контакт з кров’ю, її препаратами та здійснюють парентеральні маніпуляції;

особи, які контактували з хворими на гепатит В;

реципієнти донорської крові та її препаратів;

діти в дитячих будинках та будинках дитини;

члени родин, у яких є хворі на гепатит В та носії вірусу гепатиту В;

пацієнти з хронічними захворюваннями печінки;

пацієнти, які підлягають плановому оперативному втручанню.

Примітка. Перелік ендемічних та ензоотичних територій визначається Міністерством охорони здоров’я України за поданням Міністерства охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, управлінь охорони здоров’я обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров’я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров’я Севастопольської міських державних адміністрацій та санітарно-епідеміологічних станцій Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських санітарно-епідеміологічних станцій і Центральної санітарно-епідеміологічної станції.

Розділ 4. Рекомендовані щеплення

Щеплення для профілактики  Групи ризику 
Вітряної віспи – здоровим дітям, які досягли 15-місячного віку і не хворіли на вітряну віспу; – дітям при вступі до школи, які раніше не хворіли на вітряну віспу ( згідно з документацією);– працівникам охорони здоров’я та освіти, які мають високий ризик інфікування і не хворіли на вітряну віспу
Гепатиту А – медичним працівникам;– персоналу дитячих дошкільних установ;– персоналу установ громадського харчування та підприємств харчової промисловості, який бере участь у приготуванні (виробництві), транспортуванні та реалізації продуктів харчування;– військовослужбовцям, співробітникам МВС України, пожежникам, персоналу служб спеціального призначення (оперативні служби);– персоналу з обслуговування водоочисних споруд, водопровідних мереж, з обслуговування каналізаційних систем та каналізаційних очисних споруд;– персоналу та пацієнтам закритих закладів (психіатричних установ, установ для утримання розумово відсталих осіб тощо);– персоналу та особам, що перебувають у закладах виконання покарань;– студентам медичних навчальних закладів;– особам, які беруть участь у миротворчих заходах, наданні гуманітарної допомоги тощо;– особам, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, ВІЛ-інфікованим, особам з венеричними захворюваннями;– особам, що проживають в ендемічних регіонах щодо гепатиту А;– особам, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю гепатиту А;– особам, які спілкувались з хворим на гепатит А в осередках інфекції
Гепатиту В – військовослужбовцям, співробітникам МВС України, пожежникам, персоналу служб соціального призначення (оперативні служби);– персоналу та пацієнтам закритих закладів (психіатричних установ, установ для утримання розумово відсталих осіб тощо);– персоналу та особам, що перебувають у закладах виконання покарань;– персоналу сфери послуг, що за специфікою своєї професійної діяльності може мати контакт з біологічними рідинами людини (перукарі, персонал салонів краси, масажисти тощо), а також особам, які навчаються за цими спеціальностями;– спортсменам;– особам, які вживають наркотичні речовини внутрішньовенно, ВІЛ-інфікованим, особам з венеричними захворюваннями;– особам, які часто змінюють сексуальних партнерів, повіям, гомосексуалістам;– молодим людям у віці 20–40 років, у першу чергу жінкам;– хворим на хронічні та онкологічні захворювання, з хронічною печінковою недостатністю;– особам, які подорожують до регіонів з високою ендемічністю щодо гепатиту В
Грипу – військовослужбовцям, будівельникам, працівникам Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ тощо;– особам, які доглядають хворих на грип вдома;– дітям, що відвідують дошкільні заклади та школярам;– трудовим колективам підприємств, установ, організацій;– жінкам, які, ймовірно, будуть перебувати у 2-му чи 3-му триместрі вагітності під час епідемії грипу
Пневмококової інфекції – дітям, старшим 2-х років;– дорослим з порушеннями імунного статусу та особам похилого віку, особливо, які мешкають в інтернатах
Інфекційного захворювання, для імунопрофілактики якого існує вакцина, зареєстрована в Україні – особи, які бажають зробити щеплення в лікувально-профілактичних закладах за направленням лікаря

Директор Департаменту організації
та розвитку медичної допомоги населенню Р.О. Моісеєнко

Директор Департаменту державного
санітарно-епідеміологічного нагляду А.М. Пономаренко

Ленты новостей

Копирование материала подразумевает установку прямой ссылки на источник Про Деток инфо.
<a href="http://pro-detok.info">Про Деток инфо</a> или [url=http://pro-detok.info]Про Деток инфо[/url]:
: